20.12.2017

Bieżący komentarz rynkowy

Tegoroczny św. Mikołaj jak dotychczas okazuje się zdecydowanie mniej hojny niż zeszłoroczny. Po pierwszych 2 tygodniach grudnia indeks największych spółek WIG20 znajduje się na poziomie zaledwie o 1,5% wyższym od tego z początku miesiąca. W analogicznym okresie minionego roku – startując z bardzo niskiego pułapu – WIG20 zanotował już 7% wzrost.

Zostało jeszcze wprawdzie nieco czasu na całoroczne podsumowania, jednak już dzisiaj z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że był to bardzo udany rok dla akcjonariuszy największych krajowych spółek, tzw. blue chipów. 24-procentowy wzrost WIG-u 20 od początku roku to teatr głównie 3 aktorów : PKO BP, PKN Orlen oraz LPP (spółki te w największym stopniu przyczyniły się do tegorocznego wzrostu indeksu).

Tymczasem od 2 tygodni inicjatywę zaczęły zyskiwać mniejsze spółki z naszego parkietu. Indeks sWIG80 od początku miesiąca wzrósł już o ok 2% (choć nie można zapominać, że odbyło się to po spektakularnym 15% spadku od „szczytu” ustanowionego na początku marca).

Taka dywergencja w zachowaniu indeksów dużych i małych spółek, to być może efekt sezonu wyników kwartalnych spółek, zakończonego w listopadzie. Tylko ok ¼ blue chipów pobiła oczekiwania analityków, podczas gdy dla segmentu małych spółek ten odsetek wyniósł blisko 50%.

Pomimo generalnie dobrych wyników polskich funduszy akcyjnych w tym roku (średnio ok. 16% na plusie od początku roku dla funduszy uniwersalnych akcji), listopad był kolejnym miesiącem z rzędu, kiedy klienci wycofywali środki z tego rodzaju produktów. Od początku roku już ok. 0,5 mld zł „odpłynęło” z krajowego rynku akcji za sprawą TFI. Również OFE, w efekcie działania tzw. „suwaka” przekazującego środki z funduszy do ZUS, notują odpływy. Wszystko to sprawia, że ostatnie 2 tygodnie mogą nie przynieść tak zawsze wyczekiwanego „rajdu św. Mikołaja”.

W ostatnim czasie nastąpił kolejny „wysyp” wezwań na spółki. Od początku roku ogłoszono ich już 38. Być może w niedługim czasie nasz parkiet opuszczą: Emperia (znana ze sklepów pod szyldem „Stokrotka”), telekomunikacyjna Netia, deweloper mieszkaniowy Robyg, czy spółka Tarczyński (producent m.in. kiełbas i kabanosów). Ten rok będzie najprawdopodobniej rekordowy pod względem liczby wycofań spółek z obrotu na GPW i jednocześnie najsłabszy od lat pod względem liczby debiutów:

Za oceanem kolejna podwyżka stóp procentowych, już trzecia w tym roku. FED ustalił referencyjną stopę na poziomie 1,25-1,50%, a na 2018 przewiduje kolejne 3 podwyżki. Nie jest to z pewnością dobra informacja dla rynków finansowych. Stopy procentowe działają bowiem jak siła grawitacji na wycenę akcji : im wyższe, tym inwestorzy są skłonni zapłacić mniej za ich posiadanie, względem np. obligacji skarbowych. Nie można jednak zapomnieć o tym, że tempo wzrostu zysku netto amerykańskich spółek utrzymuje się na wysokim, 2-cyfrowym poziomie, a w przyszłym roku będzie to najprawdopodobniej dodatkowo wsparte przegłosowaną właśnie przez amerykański Senat obniżką podatku CIT.

Zespół Zarządzających EQUES Investment TFI SA