Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy

18.05.2018

Można odnieść wrażenie, że tak ważna instytucja, jaką jest Rada Polityki Pieniężnej (RPP) została już nieco zapomniana przez uczestników rynku. Na wczorajszym posiedzeniu Rada po raz kolejny pozostawiła stopy procentowej bez zmian na poziomie 1,5%. Nie oczekiwano innego rozstrzygnięcia. Co więcej, niektórzy członkowie RPP (np. Glapiński, Zubelewicz) zaczęli wydłużać horyzont, przez który widzieliby stabilny poziom stóp. Ostatnie wypowiedzi wskazują nawet na rok 2020, w którym ew. podwyżka dopiero może być rozważana.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
26.04.2018

Lepsze nastroje polityczne. Podczas minionego tygodnia nastroje na światowych rynkach uległy uspokojeniu. Nie doszło do dalszej eskalacji konfliktu w Syrii, zauważalny był także brak zdecydowanej odpowiedzi Rosji na amerykańskie sankcje. Inwestorzy mogli również zaobserwować pierwsze próby naprawienia relacji na linii USA - Chiny (plan złożenia wizyty w Chinach przez Sekretarza Skarbu USA). Powyższe czynniki przyczyniły się do wzrostów indeksów w pierwszej połowie kwietnia.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
11.04.2018

W tym wydaniu komentarza proponujemy odpocząć nieco od problemów gospodarczych natury globalnej, które ostatnimi czasy mają swoje źródło głównie po obu stronach Pacyfiku: w USA oraz w Chinach. Chodzi oczywiście o obustronną zapowiedź nałożenia ceł. Wymiana (nomen omen) „celnych” ciosów pomiędzy obydwoma mocarstwami przywołała widmo eskalacji konfliktu z płaszczyzny bilateralnej do wymiaru międzynarodowego.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
03.04.2018

Powrót zmienności. W marcu inwestorzy byli świadkami kilku niepokojących tendencji na rynkach światowych. W pierwszym dniu po świątecznej przerwie dynamicznie rósł tzw. indeks strachu VIX (wzrost o ponad 18%). Wskaźnik ten rośnie systematycznie od kilku tygodni, a zwiększoną zmienność przypisać można wiszącej nad światem wojnie handlowej, w szczególności na linii USA – Chiny. Na początku kwietnia Chiny ogłosiły wprowadzenie cła na 130 amerykańskich produktów, a indeksy za oceanem odpowiedziały ponad 2% spadkami.

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj