06.05.2021

Komentarz rynkowy - kwiecień

Kwiecień nie zmienił pozytywnego nastawienia do rynku akcji zarówno na rynkach globalnych jak i lokalnych. Indeks S&P500 notując nowe szczyty jest wyceniany na blisko 22 x zyski (przyszłe), istotnie powyżej wieloletnich średnich. Tak jak wzrosty amerykańskiej giełdy wspierają indeksy na całym świecie, tak ewentualna korekta nie ominie polskiego rynku, prawdopodobnie niezależnie od bieżących wycen i perspektyw. Na ten moment utrzymuje się jednak powszechny optymizm, a inwestorzy doceniają otwieranie się gospodarek na całym świecie i rychły powrót do normalności. Bardzo słaba epidemiczna sytuacja w Indiach (blisko 350 tys. zakażeń dziennie), nie zmienia tego postrzegania, eksperci uspokajają, że nie ma powodów sądzić, iż dostępne szczepionki nie będą działać na nową mutację.

Do pozytywów można zaliczyć również poparcie rządu USA odnośnie zniesienia intelektualnej ochrony patentowej dla amerykańskich szczepionek. W końcówce miesiąca rynki jedynie chwilowo przestraszyły się nowych planów podatkowych Bidena, w tym szeroko komentowany wzrost podatku od zysków kapitałowych (powyżej 1 mln), szacuje się, że podwyżki dotkną jednak jedynie 0,3% podatników. Za oceanem kończy się obecnie sezon wynikowy – z 60% spółek które zaraportowały swoje wyniki aż 86% pobiło oczekiwania analityków. Jeżeli taki odsetek się utrzyma, to będzie to najlepszy wynik od 1993 roku.

Polski rząd ogłosił stopniowy powrót do normalności od początku maja. Tempo zaszczepiania jest zadawalające, a dostępność szczepionek w Polsce rośnie. WIG20 zakończył miesiąc dodatnią stopą zwrotu w wysokości +5,1%, wspierany przez wzrosty w sektorze energetycznym i bankowym. Pierwszy z wymienionych sektorów drożał z uwagi na szczegóły dotyczące wydzielenia aktywów węglowych i długu ze spółek. Drugi częściowo korzysta na stosunkowo optymistycznym wydźwięku wyroku TSUE. Indeksy małych i średnich spółek w otoczeniu wysokiej inflacji (ostatni odczyt był istotnie powyżej oczekiwań i wyniósł +4,3%) kontynuowały wzrosty z ubiegłych miesięcy. Stopa zwrotu z indeksu mWIG40 była dodatnia czwarty miesiąc z rzędu i wyniosła +3,4%, a indeksu sWIG80 +6,6% (szósty miesiąc wzrostów).

Najbliższy miesiąc na polskim rynku

„Sell in May and go away” - to giełdowe hasło, z którego bardzo chętnie korzystają dziennikarze w połowie drugiego kwartału każdego roku. Oczywiście taką strategię, choć historycznie potwierdzoną należy traktować jedynie jako ciekawostkę statystyczną, a nie jako zalecenie inwestycyjne. Skuteczność warunkuje bowiem bieżąca sytuacja rynkowa. Dowodem może być analiza poniższych tabel. Z jednej strony okresy sześciomiesięczne od maja do października to statystycznie najsłabsze takie okresy w roku, z drugiej ostatnie 10 lat było z reguły dochodowe dla inwestorów (70%), często neutralne (20%), a jedynie jeden rok 2011 przyniósł wyraźne spadki.

Wykres. Stopy zwrotu w okresach 6-cio miesięcznych. Rynek amerykański.

Jak będzie w tym roku? Uważamy, że rynkom amerykańskim należy się korekta, co naturalnie negatywnie wpłynie na rynek polski. Z drugiej strony jesteśmy obecnie w trakcie hossy, euforia z otwierania się gospodarek może jeszcze potrwać. Rekordowe oszczędności Amerykanów zaczną naszym zdaniem być częściowo wydawane i przełożą się na wzrost konsumpcji, co będzie stymulować inflację. Zainteresowanie rynkiem akcyjnym może zacząć spadać, ale udział inwestorów indywidualnych w obrocie nie jest decydujący nawet w USA (ok 20% obrotu w 2020 roku)[1]. W Polsce maj będzie interesujący z uwagi na rozpoczynający się z opóźnieniem w stosunku do amerykańskiego sezon raportów spółek za 1Q.

Na co czekamy w najbliższym miesiącu?
  • Koronawirus – dane dotyczące dostępności szczepionek i tempa szczepień. Wariant indyjski – efektywność szczepionek.
  • Najnowsze odczyty makroekonomiczne, w szczególności dot. inflacji i ewentualnego przegrzewania gospodarek (m.in. sprzedaż detaliczna, PMI).
  • Sezon wynikowy w Polsce, podsumowanie sezonu wynikowego w USA.
  • Konwencja programowa PIS, na której zostanie zaprezentowany Nowy Ład (druga połowa miesiąca). Ewentualna reforma systemu podatkowego.
 
Marek Olewiecki
 
[1] https://bairdwealth.com/insights/The-2020-Surge-in-Retail-Trading