07.12.2020

Komentarz rynkowy - listopad

Listopad 2020 to jeden najlepszych miesięcy w historii GPW. Stopa zwrotu indeksu WIG wyniosła 19,4% i był to drugi najwyższy wynik od 2000 r. (pierwsze miejsce przypada na kwiecień 2009 r. +20,7%). Spółki wchodzące w skład indeksu WIG20 osiągnęły jeszcze wyższą, 20,7% stopę zwrotu, plasując listopad na 3 miejscu od 2000 r. Na tym tle wyniki spółek małych i średnich wypadają „blado”, mWIG40 osiągnął 16,6% (4-te miejsce), a sWIG80 „jedynie” 15,2% (9-te miejsce).

Powód wzrostów jest oczywisty – informacje o wysokiej efektywności szczepionek Pfeizer i Moderna, które przyczyniły się do wzrostu optymizmu i do globalnego przepływu kapitału ze spółek growth (rosnących), będących świetnym zabezpieczeniem portfeli podczas epidemii, do spółek z grupy value (wartościowych) – tzw. „starej ekonomii”, do których zalicza się m.in. sektor bankowy, przemysłowy, czy surowcowy. W takim otoczeniu, struktura polskich indeksów premiowała naturalnie WIG20, który charakteryzuje się  dużym udziałem spółek z tych sektorów, co uzasadnia najlepszy wynik WIG20 na tle innych indeksów w listopadzie.

Amerykańska giełda zakończyła miesiąc stopą zwrotu w wysokości 10,7%, a rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich okazało się mniej dramatyczne od oczekiwań. Warto naszym zdaniem zaznaczyć, że notowania S&P500 są już na bardzo wymagających poziomach i spodziewamy się korekty w najbliższym czasie. Sugerują to między innymi rekordowe wskaźniki Fear&Greed (ekstremalna chciwość), czy zerwana korelacja indeksu do indeksu Consumer Confidence. Rynki oczekują także nowego otwarcia w negocjacjach z Chinami. Prezydent elekt J. Biden zapowiedział, że jego ruchy nie będą „nagłe i nieprzemyślane”. Wskazalibyśmy również na słabsze dane z rynku pracy za listopad – wzrost zatrudnienia poniżej oczekiwań. Słabsze odczyty przyczyniły się do wzrostu oczekiwań odnośnie pakietu fiskalnego i paradoksalnie do zwyżek indeksów na początku grudnia.

CENY ZŁOTA WBREW KORELACJI

W listopadzie inwestorzy byli świadkami blisko 6% przeceny na rynku złota i choć skala spadków wydaje się nie być szokująca, biorąc pod uwagę do jakich zmian przyzwyczajeni są inwestorzy rynków akcyjnych, to był to największy miesięczny spadek cen surowca od 4 lat i trzeci miesiąc spadków z rzędu. W czasach rekordowo wysokiego bilansu FED, z widmem wzrostów inflacji w nieodległej przyszłości, a także ujemnych realnych stóp procentowych, słabnące ceny kruszcu nie powinny cechować się dużą zmiennością i spadki te są zaskakujące.

Do jednego z głównych powodów spadków zaliczyć można z pewnością euforię wywołaną listopadowymi danymi dot. efektywności szczepionek, która przyczyniła się do wzrostu alokacji w inwestycje bardziej ryzykowne tzw „risk ON”. Złoto powinno jednak rosnąć w otoczeniu słabszego dolara, a szczególnie zastanawiające jest załamanie się korelacji cen złota i odwróconej krzywej realnych dochodowości amerykańskich obligacji. W dłuższym horyzoncie perspektywy złota są bowiem dobre, z uwagi na np. potencjalny kolejny pakiet fiskalny w USA, szczególnie po słabszych danych dot. rynku pracy. Początek grudnia przyniósł jednak tylko delikatne odbicie cen surowca.

Wykres: Zakupy złota netto.
 
Częściową odpowiedzią może być również analiza bilansów zakupów surowca przez banki centralne, bowiem aktywność tych instytucji była w ostatnich miesiącach znacznie niższa. W trzecim kwartale suma netto zakupów i sprzedaży wyniosła -12.1 ton złota, co oznacza, że po raz pierwszy od 2010 roku więcej złota zostało przez banki sprzedanego niż kupionego. Co ciekawe, podczas gdy złoto spada, rosną ceny Bitcoina. Eksperci szacują, że popyt na kryptowalutę wynika głownie z zakupów instytucjonalnych inwestorów, których BTC ma obecnie rekordową ilość (najwięcej otwartych rachunków w historii). Do tego segmentu rynkowego podchodzilibyśmy jednak wyjątkowo ostrożnie, z całą pewnością nie traktując go jako substytutu złota w portfelach.

Na co czekamy w najbliższym miesiącu?
  • Koronawirus – rosnące wykorzystanie sprzętu medycznego, testy pozytywne, ryzyko wprowadzenia pełnego lockdownu w Polsce.
  • Dane dotyczące szczepionki: uzyskanie akceptacji FDA lub EMA, start dystrybucji, wolumeny.
  • Odczyty danych makroekonomicznych z realnej gospodarki – kolejne informacje na temat bezrobocia, PKB i inflacji.
  • Kolejne debiuty na rynku akcyjnym: People Can Fly (gaming), Answear (e-commerce), Dadelo (e-commerce).
Marek Olewiecki